Drømmer du om at komme på efterskole?

På Samsø Efterskole får du masser af hyggelig ø-stemning og næsten 30 sjove og udfordrende valgfag.

Drømmer du om at komme på efterskole?

Leder du efter den helt rigtige efterskole, hvor du kan få masser af nye udfordringer og måske samtidig blive bedre til noget af det, som allerede interesserer dig? På Samsø Efterskole har vi ingen linjefag – men næsten 30 valgfag, som du kan blande, lige som du har lyst. Derfor får du her hos os prøvet en masse forskellige valgfag i stedet for at lægge dig fast på nogle få aktiviteter.

Du kan vælge både fysiske valgfag, hvor du styrker kroppen og sindet, og masser af kreative valgfag – eller et sprogvalgfag. Vælg fx turridning på islandske heste i Samsøs smukke natur, kast dig ud i faldskærm, bliv ekstra dygtig til engelsk i advanced english, giv den gas med farver og former i billedfag eller bag masser af kager i konditori – eller vælg noget helt andet.

Vores mange valgfag styrker samtidig sammenholdet – glæd dig til nogle helt unikke oplevelser og masser af nye veninder og venner. Nedenfor kan du se nogle af vores mest populære valgfag.

 

Vores absolut mest populære valgfag blandt pigerne er bodytoning. Sammen med dine nye veninder kan du glæde dig til masser af sjov og kropslige udfordringer – vi skal blandt andet dyrke rytmisk gymnastik, forskellige dansestilarter, vi skal træne med vores egen kropsvægt og ekstra vægt – og vi fokuserer på kondition, koordination, bevægelse, musik, leg og styrke – kun for piger!

Samsø Efterskole er især kendt for vores mange ekstraordinære valgfag – som fx dykning. Du kan tage dykkercertifikat og udforske havet omkring Samsø – der venter dig nogle helt fantastiske oplevelser under vandet sammen med alle dine nye venner. Hvis du allerede har dykkercertifikat, kan du udvikle og forbedre dig på Samsø Efterskole.

Sluger du også Den Store Bagedyst råt? Elsker du at trylle lækre kager frem i køkkenet – eller vil du gerne lære at lave en spejlblank glace, en fløjlsblød mousse og smukke marcipanblomster? Så skal du glæde dig til vores meget poplære valgfag konditor. Her bager vi, så melet står ud af ørerne, og vi eksperimenterer med forskellig pynt og forskellige teknikker. Glæd dig – det bliver sjovt!

Er du allerede en habil rytter, eller drømmer du om at ride på islandske heste i naturen? Samsøs fantastiske natur er perfekt til store oplevelser på hesteryg. Vi ridder i skoven, på grusveje og på stranden, og vi ser tit Samsøs rige dyreliv – det er en helt speciel oplevelse. Vi er også på ridelejr i løbet af skoleåret. Vi rider i al slags vejr, så du oplever både efterårets blæst og regn og forårets sol og varme.

Du kan også vælge ridning på ridebane – læs mere om det her.

Glæd dig til masser af sammenhold og grin i vores valgfag musik. Vi skal spille sammen, øve os på forskellige instrumenter og synge. Du kan vælge musik, uanset om du spiller et eller flere instrumenter og/eller synger i forvejen – eller du er helt nybegynder. Det vigtigste er, at du har lyst til at lære om musik og kaste dig ud i de mange oplevelser sammen med dine nye venner her på Samsø Efterskole.

Vil du sy din egen gallakjole?  Eller strikke en lækker trøje? På vores valgfag kreativt håndarbejde skal vi arbejde med forskellige håndarbejdsteknikker som syning, brodering, strikning, hækling, filtning og quiltning. Du kan lave lige, hvad du har lyst til – og du kan være med, selv om du ikke har strikket eller syet før. Du lærer teknikkerne, og vi inspirerer hinanden.

Det er lidt svært – men rigtig sjovt! Rigtigt mange af vores piger vælger valgfaget windsurfing, og det kan vi godt forstå. Du kan tage dit eget udstyr med, hvis du har det, eller du kan låne skolens. Du skal lære selv at hive sejlet op af vandet, samtidig med at du holder balancen på brættet – og så skal du glæde dig til at mærke suset på vandet! Vi hænger også bare ud sammen på stranden – det bliver helt klart stunder, som du aldrig glemmer.

Vi har mange andre sjove og spændende valgfag på Samsø Efterskole. Uanset om du er til masser af aktive udfordringer eller mere til kreative udfoldelser eller vil blive bedre til sprog, så har vi masser af valgfag til dig.

Se dem alle her

Obligatoriske valgfag

Obligatoriske valgfag

På Samsø Efterskole bliver du dygtigere i de helt almindelige obligatoriske fag, du skal have, når du går på efterskole. Vi har hele syv forskellige niveauer i vores boglige fag, så du altid er sikret de faglige udfordringer, der matcher dit niveau. Du går til folkeskolens prøver i 9. og 10. klasse, så du er klar til en ungdomsuddannelse.

Obligatoriske valgfag
Dyrk dine interesser dagen lang

Dyrk dine interesser dagen lang

Du keder dig aldrig på Samsø Efterskole. Det tør vi godt love dig. På Samsø Efterskole kan du nemlig både dyrke dine interesser i vores mange valgfag og i din fritid i vores mange værksteder. Alle elevernes skemaer er vidt forskellige, og nogle dage kan du have undervisning helt til klokken 21. Du kan altså dyrke dine interesser, fra du står op, til du går i seng.

Obligatoriske valgfag
Hyg dig med vennerne

Hyg dig med vennerne

Og når du bare vil tage en slapper med dine nye veninder og venner, kan I hænge ud i de mange hyggekroge på skolen – se lidt fjernsyn eller spil et spil bordfodbold. Du kan også mødes med vennerne i hallen til et spil bold, træne i skolens fitnessrum eller fyre den af i musiklokalet. Udenfor kan I slænge jer i vores mange grønne oaser, varme jer om bålet eller kaste jer over fodbold eller andre fysiske aktiviteter.

Hyg dig med vennerne
Nyd ø-stemningen

Nyd ø-stemningen

Samsø er en smuk ø, og uanset om I skal ned efter lidt lækkert i Brugsen eller blot vil gå en tur, er her masser at se. Her får I masser af hyggelig ø-stemning – det er helt unikt for en efterskole.

Hyg dig med vennerne

Vil du se Samsø Efterskole?

Vi håber, du har lyst til at besøge os på Samsø Efterskole og se, om vores skole er noget for dig.

Du eller dine forældre kan sende en mail til os på info@samsoefterskole.dk eller ringe på telefon 8659 1111 – så kan vi sammen finde en dag, hvor du og din familie kan kigge forbi os.

Vi glæder os til at høre fra dig.

Skriv til os...

    Denne side er beskyttet af Google reCAPTCHA, Privat Politik og gældende Terms of Service.